Friday 28 May 2021 19:00

Noa Lang voted Player of the Year

Noa Lang - who else? You voted en mass for him so he would definitely win the trophy Player of the Year, powered by United!

The Dutchman came, saw and conquered the Jupiler Pro League. He scored 17 goals, gave 9 assists and immediately won the Belgian league. Shining in the Champions League. Won the Young Player of the Year award and was amidst the three nominees for the Pro Football Player of the Year. With 56,09% of the votes he left the competition way behind.

De Ketelaere (17,46%) and Clinton Mata (5,92%) complete the top three.

 

The winner of the signed and framed shirt will be contacted personally.

Wist je dat onze Club Brugge Foundation, met steun van Unibet, afgelopen seizoen tientallen amateurvoetbalclubs uit gans het land heeft kunnen ondersteunen in hun stap naar verantwoord sporten? Hoe meer mensen opgeleid zijn om tijdig en gepast te reageren bij een hartfalen, hoe meer levens er kunnen gered worden. En die opleidingen, die gingen er zo aan toe!

Related articles

Main partner

Premium partner, Official partner & Official supplier

join the club

Word lid van de grootste supportersfamilie van het land!

WORD LID

Download onze app

Mis geen enkele belangrijke update over jouw favoriete Club.

BLIJF OP DE HOOGTE

Schrijf je nu in op onze nieuwsbrief.

Schrijf je in